Könyv.

Könyvajánló

Várható megjelenés: 2025. vége, író és szerkesztő: Németh-Dene Zsófia, Németh Antal.

„Mi történik, amikor a technológia gyorsabban változik, mint ahogy mi magunk képesek vagyunk alkalmazkodni? Hogyan formálja ez a rohamtempójú fejlődés az emberi kapcsolatainkat, a mindennapjainkat, sőt még a jövőképünket is? Ez a könyv több mint egy egyszerű technológiatörténet, a fejlődés és az újítások emberi oldalát mutatja be – azt, hogy milyen belső vívódást, aggodalmat és örömöt élünk át, amikor egy forradalmi találmány gyökerestől felforgatja a hétköznapjainkat és átalakítja társadalmi szokásainkat.

A szerzők történeti példákon keresztül engednek betekintést abba, hogyan szilárdultak meg új normák a gőzgép vagy a háztartási gépek elterjedése idején, és hogyan születtek meg a modern fogyasztói társadalmak. Ugyanakkor rávilágítanak arra is, miként torzíthatja el önképünket és a kapcsolatainkat a közösségi média, vagy hogyan kelthet szorongást és bizonytalanságot a mesterséges intelligencia térnyerése. Felfedezhetjük, hogy bizonyos, évszázadokon át vissza-visszatérő félelmek – például az ismeretlentől való rettegés vagy a munkahelyek elvesztésétől való aggodalom – ma is ugyanolyan erősen hatnak, mint korábban.

Ez a kötet nemcsak a technológiák megszületésére és gyors elterjedésére fókuszál, hanem arra is, hogyan reagál rájuk a társadalom és az egyén. Pontosan ez teszi olyan izgalmassá és elgondolkodtatóvá, egyszerre mutatja be a modern világ vívmányainak előnyeit és a bennük rejlő kihívásokat. Olvasás közben szembesülünk vele, hogy a fejlődés mindig kétélű fegyver, amennyire képes felemelni az emberiséget, legalább annyira el is bizonytalaníthat.

A könyv éppen ezért nemcsak tudást, de útmutatást is ad ahhoz, miként találhatunk egyensúlyt az új kor vívmányai és emberi mivoltunk között. Inspirál, hogy bátran gondoljuk át saját félelmeinket és váljunk tudatos alakítóivá a jövőnek – hiszen a technológia velünk együtt, értünk (vagy akár ellenünk) formálódik.”